ATRAKCJE

ORGANY WIELISŁAWSKIE

To unikatowa forma skalna, która swoim kształtem przypomina organy. Stąd też pochodzi jej nazwa. To jedno z najbardziej znanych i popularnych miejsc Pogórza Kaczawskiego. Położone są na południowo-zachodnim zboczu Wielisławki w zachodniej części Pogórza Kaczawskiego. W bardzo bliskiej odległości rzeki Kaczawy. Są pozostałością po nieczynnym kamieniołomie. Powstały w efekcie działalności wulkanicznej podczas stygnięcia magmy, tworząc ciosy termiczne. Przy Organach przygotowane jest miejsce na ognisko i piknik, z którego warto skorzystać podczas letnich dni i nie tylko.

KOLOROWE JEZIORKA

To kompleks czterech stawów u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich. Znajdują się w miejscu dawnych, niemieckich wyrobisk kopalnianych. Największe jest Purpurowe Jeziorko, nieopodal położone jest Błękitne Jeziorko, Żółte Jeziorko. Najwyżej położone i oddalone nieco dalej od pierwszych trzech jest Zielone Jeziorko – tak zwany Czarny Stawek. Z uwagi na to, że jest najmniejsze czasami wysycha. Wybierając się na wycieczkę w to miejsce można zaparkować samochód na płatnym parkingu.

ŚNIEŻKA

Śnieżka to najwyższy i najbardziej znany szczyt Karkonoszy. Położona jest na wysokości 1602 m n.p.m. Stanowi nieodłączny element i symbol miasta Karpacza oraz Karkonoszy. Na Śnieżkę można dotrzeć szlakami górskimi o zróżnicowanym stopniu trudności: czarnym, czerwonym, które należą to tych trudniejszych. A także zielonym i żółtym, które są najłatwiejsze. Osoby, które z różnych względów nie mogą wejść na górę mogą skorzystać z wygodnej kolejki gondolowej lub wyciągu. Na szczycie Śnieżki znajduje się schronisko górskie, w którym można odpocząć, zjeść i się rozgrzać. Jednak brak tam bazy noclegowej. Na Śnieżce znajduje się także Obserwatorium Meteorologiczne.

KARKONOSZE

Karkonosze to najwyższe górskie pasmo Sudetów na pograniczu Polski i Czech. Przy czym czeska część Karkonoszy jest znacznie większa. Do naszego kraju przynależy jedynie około 28% obszaru Karkonoszy. Góry te charakteryzują się niezwykle ciekawymi i efektownymi formacjami skalnymi. Występują one tutaj nad wyraz często. Do najpopularniejszych z pewnością należą Pielgrzymy, Słonecznik, Końskie Łby, Trzy Świnki czy Śląskie Kamienie. W Karkonoszach występują także górskie stawy – Wielki Staw i Mały Staw. Okolica tego drugiego jest szczególnie urokliwa. W jego sąsiedztwie znajduje się piękne schronisko Karkonoskie o nazwie Samotnia.

DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW

Dolina Pałaców i Ogrodów to kraina obfitująca we wspaniałe krajobrazy a także najpiękniejsze obiekty architektury świeckiej i nie tylko. Znajdziemy tu zamki, barokowe płace, wieże mieszkalne i renesansowe dwory. Samych zamków, pałaców i dworków jest około trzydziestu. Do najbardziej znamienitych z pewnością należą Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac w Bukowcu wraz z założeniem parkowym, pałac w Brunowie, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Zamek w Karpnikach, Dwór Czarne w Jeleniej Górze, Zamek Chojnik w Sobieszowie i Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym. Obiekty można zwiedzać przemieszczając się samochodem, podziwiając przy okazji malownicze widoki. Dolina Pałaców i Ogrodów to także znakomite miejsce na wycieczki rowerowe. A dla zwolenników pieszych wędrówek nie brakuje atrakcyjnych szlaków turystycznych.

SOKOLIK

Drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach, w Rudawach Janowickich 642 m n.p.m.. Położony jest w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich, na północ od bliźniaczej Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych. Wiele z nich posiada własne nazwy. Najbardziej znane skałki "Sokoliki", znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu, składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni, wyższy (642 m n.p.m.) zwieńczony jest stalową platformą widokową, na którą prowadzą żelazne schody. Co do daty powstania schodów i platformy w literaturze funkcjonują dwie wersje. Według pierwszej z nich schody w tym miejscu zostały wykute w 1885 z inicjatywy Riesengebirgsverein, które w najbardziej stromych miejscach zamontowało dodatkowo drewniane drabiny. Inne źródła przypisują inicjatywę właścicielowi dóbr w Maciejowej Carlowi Emilowi Beckerowi, a jako czas realizacji podają rok 1884. Pomiędzy pośrednimi pomostami istniała kiedyś żeliwna tabliczka z napisem Piękny widok i rokiem budowy schodów. Na szczycie Becker nakazał ustawić maszt, na który wciągano flagę z jego imieniem i nazwiskiem.

PAŁAC KARPNIKI

Zamek został zbudowany w XIV wieku prawdopodobnie przez Henryka Czirna, właściciela Płoniny i Sokolca. W kolejny wiekach zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd pochodzi z 1846 roku i jest zasługą architekta niemieckiego Friedricha Augusta Stülera z wykorzystaniem projektów jego nauczyciela, Karla Friedricha Schinkla z czasów jego pobytu w Karpnikach w 1832r. W 1978 zamek przystosowano do użycia jako ośrodek wypoczynkowy, a później sanatorium dla dzieci. Obecnie budowla jest własnością prywatną i działa jako hotel i restauracja.

ZAMEK GRODZIEC

Późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, województwie dolnośląskim, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Został wybudowany na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m. Dnia 11 maja 1951 roku pod numerem A/3515/279, zamek został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przy zamku przebiega zielony Szlak Zamków Piastowskich. Pierwsze wzmianki o średniowiecznym zamku pochodzą z 1155 i 1175 roku. Był to gród obronny Bobrzan. W czasach współczesnych na zamku kręcono filmy dla telewizji z wielu krajów Europy.

Na zamku odbywają się również regionalne i międzynarodowe imprezy:

Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana,
Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych,
Śląskie Święto Pieśni,
Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego.
The Witcher School, edycja polska larpa osadzonego w świecie wiedźmina

ZAMEK BOLCZÓW

Jedną z największych atrakcji gminy Janowice Wielkie są ruiny zamku Bolczów, wznoszącego się na skalistym występie, tuż nad potokiem Janówka niedaleko Janowic Wielkich. Dokładna data zbudowania zamku nie jest znana, prawdopodobnie dokonał tego w okresie od 1371 do 1386 roku rycerz z pobliskiego Mniszkowa, Clericus Bolz. Dzieje zamku były burzliwe. Początkowo stanowił on rodową siedzibę Clericusa Bolza, a także strzegł traktów handlowych, które przebiegały przez okolicę. Niestety, w okresie wojen husyckich, w związku z poparciem swego pana dla tego ruchu, zamek stał się siedzibą rabusiów napadających na kupieckie karawany. To z kolei doprowadziło do interwencji mieszczan wrocławskich i świdnickich, którzy chcąc położyć kres grabieżom, zdobyli i zniszczyli zamek. Zamek odbudował i przywrócił mu świetność Hans Dippold von Burghaus, który dodatkowo go rozbudował, powiększając o dziedziniec oraz wieżę obronną. Przy rozbudowie doskonale wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu, co sprawiło, że zamek stał się trudną do zdobycia fortecą. Jednym z ważniejszych władców Bolczowa był Justus Decjusz z Krakowa, ekonomista, finansista, historyk, a przede wszystkim sekretarz króla Zygmunta Starego, który również posiadał pobliską, górniczą Miedziankę. Za jego czasów również dokonano rozbudowy zamku o wieżę bramną oraz suchą fosę. Wtedy też dostosowano zamek do broni artyleryjskiej poprzez wykonanie w murach strzelnic. XVII wiek to dla zamku okres dalszej rozbudowy, tym razem już pod okiem Daniela von Schaffgotsha, wywodzącego się z bardzo starej i bardzo zasłużonej dla kotliny jeleniogórskiej rodziny, której siedziba rodowa znajdowała się w Cieplicach Śląskich Zdroju, a która również posiadała pałac w Janowicach Wielkich. Okres świetności zamku kończy wojna trzydziestoletnia. Obsadzony załogą cesarską zostaje dwukrotnie zdobyty przez szwedów. W 1645 podczas ponownego zdobycia zamku (na skutek zdrady jednego z obrońców) wojska szwedzkie podpalają Bolczów. Zamek nigdy już nie został odbudowany. Jako stała ruina już od XVIII w. przyciągał turystów przede wszystkim swoim malowniczym położeniem. W roku 1824 odwiedza go sam król pruski Fryderyk Wilhelm III. Dzięki działaniom podjętym przez Wilhelma Stolberga-Wernigorde, który w roku 1848 kupuje zamek i przystępuje do prac zabezpieczających. Ruiny zamku Bolczów przetrwały do dnia dzisiejszego w dobrym stanie i nadal stanowią magnes przyciągający rzesze turystów. Zamek Bolczów to dziś miejsce urokliwych spacerów, do którego prowadzi łagodna droga która nie zajmie nam z centrum Janowic Wielkich więcej niż 30 minut marszu.

ZAPRASZAMY przez cały rok.

Komarno, ul. Słoneczna 27,
58-508 JELENIA GÓRA
+(48) 75 75 21 777
+(48) 601581357
biuro@szalasmuflon.pl
Zostańmy w kontakcie